old-truck

Historia oleju Mobil Delvac™

W ciągu 90 lat istnienia olej Mobil Delvac, jeden z pierwszych na świecie olejów do silników wysokoprężnych, odpowiadał na stale zmieniające się potrzeby branży transportu drogowego, oferując nieustanną innowacyjność i doskonałe parametry. Olej Mobil Delvac towarzyszył pionierskim staraniom wczesnych właścicieli/kierowców oraz obecnych dużych i rozbudowanych flot. To kręta i burzliwa droga, pełna wyzwań i przeszkód do pokonania. Patrząc wstecz na naszą historię, spoglądamy również na drogę przed nami, aby pomóc pojazdom ciężarowym dotrzeć bez problemów do miejsca przeznaczenia.

90 lat innowacji

1892 – wynalezienie silnika wysokoprężnego

Niemiecki inżynier, Rudolf Diesel, opatentował rewolucyjny silnik o zapłonie samoczynnym, którego nazwa wywodzi się od jego wynalazcy.

1925 – powstaje Delvac

Aby sprostać wysokiemu ciśnieniu oraz temperaturze generowanej w silnikach wysokoprężnych, naukowcy firmy Vacuum Oil, poprzedniczki ExxonMobil, opracowali specjalną formulację oleju. Firma Vacuum Oil zarejestrowała produkt w 1925 r. jako Diesel Engine Lubricant by Vacuum Oil (środek smarny do silnika wysokoprężnego firmy Vacuum Oil) lub DELVAC. Tak oficjalnie powstała marka Mobil Delvac.

Lata 30. XX wieku – pierwszy etap dynamicznego rozwoju transportu samochodowego

Rozszerzenie sieci dróg oraz rosnąca popularność opon pneumatycznych i silników wysokoprężnych w pojazdach użytkowych ciężarowych przyczyniły się do dynamicznego rozwoju transportu samochodowego.

Lata 40. XX wieku – silnik wysokoprężny dominuje na drodze

Osiągi silnika wysokoprężnego podczas II Wojny Światowej spopularyzowały jego zastosowanie w pojazdach ciężarowych w okresie powojennym. Mobil Delvac jest stosowany przez wielu przewoźników jako jeden z pierwszych olejów dedykowanych do silników wysokoprężnych.

1956 – autostrady łączą świat

Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki uchwala Federalną Ustawę o Autostradach, która reguluje budowę 65 000 kilometrów autostrad. Trzy lata później Narody Zjednoczone powołują Azjatycki Projekt Autostradowy, aby wspomóc tworzenie dróg łączących kraje azjatyckie ze sobą oraz z Europą. Te ogromne projekty drogowe inicjują gwałtowny rozwój branży transportowej.

1974 – Mobil Delvac w Rosji

Marka Mobil Delvac została oficjalnie zarejestrowana w Rosji. Jednak pierwsze biuro ExxonMobil w Rosji rozpoczęło działalność dopiero po 20 latach, w 1994 r.

1977 – pojawiają się produkty syntetyczne

Zostaje wprowadzony doskonałej jakości syntetyczny olej silnikowy Mobil Delvac. Kilka lat wcześniej firma ExxonMobil wprowadziła swój pierwszy olej syntetyczny do silników wysokoprężnych pod nazwą Mobil Delvac SHC™.

1983 – Mobil Delvac w Chinach

Olej Mobil Delvac zostaje wprowadzony na rynek Chin. W 1992 r. marka wspiera chiński projekt budowy Tamy Trzech Przełomów na rzecze Jangcy.

1987 – Kolumbia dołącza do klubu

W Kolumbii powstaje Mobil Delvac Club, program lojalnościowy, aktywny do dnia dzisiejszego.

1999 – wybór parkingów dla pojazdów ciężarowych

Mobil Delvac otrzymuje status promowanej marki oleju do wysokoobciążonych silników wysokoprężnych we wszystkich lokalizacjach Petro Stopping Centers, obecnie części TA/Petro, który jest największą siecią parkingów dla pojazdów ciężarowych w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsza dekada XXI wieku – ogólnoświatowa popularność

Ze względu na ciągłe innowacje i wyjątkowe właściwości Mobil Delvac jest preferowaną marką oleju do silników wysokoprężnych wśród milionów kierowców pojazdów ciężarowych na całym świecie.

2005 r – ustanowienie rekordu prędkości

16 czerwca w Queensland w Australii Kenworth T400 z olejem Mobil Delvac ustanowił rekord, który został odnotowany w Księdze Rekordów Guinessa, jako najszybszy na świecie pojazd ciężarowy z silnikiem wysokoprężnym, osiągając średnią prędkość powyżej 182 km/h na odcinku ponad jednego kilometra.

2009 – nowy produkt

Mobil Delvac 1™ LE 5W-30 – nowy olej syntetyczny o niskiej lepkości do silników wysokoprężnych zostaje wprowadzony w całej Europie. W 2013 r. Mobil Delvac 1 LE 5W-30 jest dostępny na całym świecie. Więcej informacji o tym produkcie.

2010 – preferowane chlodziwo

Płyn chłodzący Mobil Delvac Extended Life Coolant/Antifreeze zostaje wybrany jako główne chłodziwo dla ponad 200 punktów serwisowych TravelCenters w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

2014 –Daimler stosuje Mobil Delvac

Firma Daimler Trucks North America (DTNA) wybiera olej Mobil Delvac 15W-40 do zalewania fabrycznego silników niemalże we wszystkich pojazdach ciężarowych marki Freightliner i Western Star Class 8. Dla paliwooszczędnych modeli Freightliner Cascadia Evolution DTNA wybiera również Mobil Delvac jako olej na pierwsze zalanie silnika.

2014 – ekologiczna droga

4 kwietnia 2014 r. organizacja NASCAR ogłosiła, że olej syntetyczny Mobil Delvac 1 LE 5W-30 do silników wysokoprężnych będzie stosowany w przypadku jej 65 pojazdów flotowych i serwisowych (oraz 16 generatorów) w ramach programu NASCAR Race Green.

2015 – obchody 90-lecia

17 lutego 2015 r. minęło 90 lat od chwili zarejestrowania patentu dotyczącego oleju Delvac do silników wysokoprężnych. W tym roku marka świętuje długotrwałą i owocną współpracę z branżą pojazdów ciężarowych.

 • Lorry driving from sunset

  Produkty Mobil Delvac™

  Mobil Delvac™ zaspokoi każdą potrzebę związaną ze smarowaniem silnika wysokoprężnego — od olejów po smary i płyny do chłodnic.

  Dowiedz się więcej
 • blurry-cars

  Oleje Mobil Super™

  Mobil Super to gama olejów do silników samochodów osobowych, które spełniają lub przewyższają wymagania branżowe i specyfikacje producentów pojazdów.

  Dowiedz się więcej
 • Line of trucks parked

  Mobil Delvac™ – okiem eksperta

  Dowiedz się, dlaczego firmy wybierają Mobil Delvac™, aby chronić silniki swoich pojazdów.

  Dowiedz się więcej
 • Row of trucks

  Oleje według producenta pojazdu

  Mobil Delvac™ uzyskał ponad 2000 dopuszczeń i aprobat od ponad 300 producentów pojazdów i urządzeń.

  Dowiedz się więcej