Baner przedstawiający olej silnikowy 5W-20

Olej silnikowy 5W-20

Twój olej silnikowy zapewnia smarowanie wszystkich części silnika, aby zmniejszyć tarcie i zapobiec uszkodzeniu silnika. Jednakże, różne oleje silnikowe charakteryzują się różną wydajnością i płynnością w wysokich i niskich temperaturach. O wydajności oleju silnikowego w różnych temperaturach można wiele powiedzieć, patrząc na jego klasy lepkości.

Klasa lepkości składa się z dwóch części, przy czym cała klasa jest zapisywana jako „XW-XX”, np. 5W-20. „W” oznacza zimę, a liczby odnoszą się do wydajności oleju silnikowego w wysokich i niskich temperaturach.

 • Pierwsza liczba przed „W” dotyczy przepływu oleju w niskich temperaturach. Niższe liczby oznaczają niższą gęstość oleju podczas zimowych warunków pogodowych.
 • Dwie liczby po „W” odnoszą się do odporności oleju na rozrzedzenie w wysokich temperaturach powyżej 100 stopni Celsjusza.

Dla nowoczesnych silników korzystniejsze są obecnie niższe lepkości, ponieważ umożliwiają one sprawniejsze działanie oleju silnikowego i pomagają zwiększyć oszczędność paliwa. Starsze pojazdy mogą wymagać wyższej klasy lepkości.

Oferta produktów 5W-20

Telefon komórkowy w narzędziu wyboru produktów Mobil 1

Który olej silnikowy jest właściwy dla twojego silnika?

Silnik samochodu pracuje dla Ciebie, a Ty potrzebujesz oleju silnikowego o odpowiedniej lepkości, który działa dobrze w każdej temperaturze pracy silnika. Sprawdź, która klasa lepkości oleju silnikowego Mobil najlepiej pasuje do Twojego pojazdu.

 • 2 osoby jadące w stronę słońca

  Oleje silnikowe Mobil 1™

  Nasza zaawansowana oferta syntetycznych olejów silnikowych pomaga zapewnić wyjątkową ochronę silnika przed zużyciem. Nic nie pracuje ciężej dla twojego samochodu.

  Więcej o Mobil 1™
 • Dziecko z tyłu samochodu w słońcu

  Oleje silnikowe Mobil Super™

  Mobil Super™ oferuje szereg olejów syntetycznych, semi-syntetycznych i konwencjonalnych, zapewniających różne poziomy ochrony aby spełnić wymagania związane z różnymi warunkami eksploatacji i jednocześnie sprawiając, że możesz czuć się pewnie podczas jazdy.

  Więcej o Mobil Super™