Obraz korka skrzyni biegów, lejka i bagnetu na szmatce

Sprawdź olej przekładniowy

Niezależnie od tego, czy posiadasz auto z automatyczną, czy ręczną skrzynią biegów, każda przekładnia ma istotne znaczenie w napędzaniu samochodu. Olej przekładniowy pracuje w bardzo wysokich temperaturach. Przekładnia jest pod obciążeniem, dlatego też potrzebujesz odpowiedniego płynu przekładniowego, aby utrzymać jej sprawne działanie.

Sprawdzanie poziomu i uzupełnianie oleju przekładniowego: krok po kroku

Jak krok po kroku sprawdzić płyn w skrzyni biegów

Sposób sprawdzania poziomu oleju przekładniowego będzie nieznacznie różnił się, w zależności od tego, czy masz do czynienia z automatyczną, czy ręczną skrzynią biegów. Aby sprawdzić poziom oleju przekładniowego w samochodzie z ręczną skrzynią biegów, samochód należy podnieść, dlatego zaleca się, aby zrobił to za Ciebie mechanik. Aby sprawdzić poziom oleju przekładniowego w pojeździe ze skrzynią automatyczną:

 1. Zaparkuj samochód na równym podłożu, w dobrze wentylowanym miejscu i przed sprawdzeniem uruchom silnik na około 5-10 minut, ponieważ musi być ciepły. Podczas całego procesu silnik musi pracować.

 2. Podnieś maskę i zabezpiecz ją.

 3. Znajdź wskaźnik poziomu płynu przekładniowego. Powinien znajdować się nieco dalej niż bagnet oleju silnikowego. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź w instrukcji pojazdu, gdzie go znaleźć.

 4. Wyciągnij bagnet i wytrzyj go do czysta za pomocą ręczników papierowych lub starej szmatki.

 5. Włóż bagnet z powrotem, a następnie jeszcze raz go wyjmij. Na bagnecie będzie linia oznaczająca poziom „pełny” i płyn powinien znajdować się na tym poziomie. Jeśli nie, musisz go uzupełnić.

 6. Musisz również sprawdzić, czy płyn wygląda na przejrzysty. Gdyj go dotkniesz, powinien mieć gładką konsystencję. Jeśli płyn zawiera cząstki lub jeśli pachnie (lub wygląda) jak spalony, będziesz musiał poprosić profesjonalny zakład naprawczy o jego sprawdzenie.

 7. W przypadku gdy wystarczy tylko uzupełnić olej przekładniowy, użyj lejka i powoli wlewaj odpowiedni olej, uważając, aby go nie nalać za dużo.

 8. Po zakończeniu umieść bagnet w swoim miejscu, zamknij maskę samochodu i umyj ręce.
3 Płyny do przekładni Mobil w kolejce

Który olej przekładniowy jest odpowiedni dla mojego samochodu?

Odpowiedni olej przekładniowy może pomóc przedłużyć żywotność przekładni i sprawi, że dłużej będziesz cieszył się swoim samochodem. Mobil oferuje szereg olejów do przekładni ręcznych i automatycznych, zaprojektowanych w celu zapewnienia zaawansowanej ochrony. Znajdź odpowiedni olej przekładniowy Mobil dla swojego pojazdu.

 • Baner przedstawiający produkty Mobil ustawione na półce

  Ile oleju silnikowego potrzebuję?

  Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w dbaniu o silnik i pomaga mu pracować w optymalnych warunkach. Dowiedz się, jaka jest odpowiednia ilość oleju silnikowego do swojego pojazdu, kontroluj i utrzymuj jego odpowiedni poziom.

 • Zdjęcie płynu hamulcowego Mobil1 w garażu

  Jak wymienić płyn hamulcowy

  Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu hamulców, zapewniając bezpieczeństwo na drodze. Nasz przewodnik krok po kroku wyjasni Ci, jak wymienić płyn hamulcowy.

 • Obraz korka skrzyni biegów, lejka i bagnetu na szmatce

  Jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego

  Sprawdź poziom oleju przekładniowego w swoim samochodzie, aby zapewnić lepszą ochronę i wydłużyć żywotność skrzyni biegów. Nasz przewodnik krok po kroku pomoże Ci sprawdzić poziom i uzupełnić olej przekładniowy.

 • Osoba tankująca samochód benzyną

  Jak zużywać mniej benzyny

  Kilka prostych rad wystarczy, aby znacząco zwiększyć oszczędność paliwa. Postępuj zgodnie z naszymi kluczowymi wskazówkami, a dowiesz się jak to zrobić.

 • 2 osoby jadące w stronę słońca

  Oleje silnikowe Mobil 1™

  Nasza zaawansowana oferta syntetycznych olejów silnikowych pomaga zapewnić wyjątkową ochronę silnika przed zużyciem. Nic nie pracuje ciężej dla twojego samochodu.

  Więcej o Mobil 1™
 • Dziecko z tyłu samochodu w słońcu

  Oleje silnikowe Mobil Super™

  Mobil Super™ oferuje szereg olejów syntetycznych, semi-syntetycznych i konwencjonalnych, zapewniających różne poziomy ochrony aby spełnić wymagania związane z różnymi warunkami eksploatacji i jednocześnie sprawiając, że możesz czuć się pewnie podczas jazdy.

  Więcej o Mobil Super™