Korek płynu hamulcowego w silniku

Jak wymienić płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy wytrzymuje bardzo wysokie temperatury występujące w układzie hamulcowym. Aby utrzymać hamulce w idealnej kondycji, potrzebujesz wysokiej jakości płynu hamulcowego, który pomaga chronić hamulce przed korozją oraz wilgocią, które z kolei mogą wpłynąć na ich działanie. Regularna wymiana płynu hamulcowego sprawia, że hamulce są zawsze w dobrej kondycji.
Butelka z płynem hamulcowym

Kiedy należy wymienić płyn hamulcowy?

Wymianę płynu hamulcowego należy przeprowadzać co najmniej raz na dwa lata, aby zapewnić najlepszą sprawność hamulców. Zapoznaj się również z instrukcją obsługi pojazdu, aby dokładnie sprawdzić zalecane przez producenta interwały wymiany płynu hamulcowego.

Jaka jest różnica między płynami hamulcowymi DOT 3, DOT 4 i DOT 5?

Płyny hamulcowe mają różne wartości znamionowe, które odnoszą się do ich punktów wrzenia. Klasyfikuje się je pod kątem temperatury wrzenia, gdy ciecz hamulcowa jest świeża – temperatura wrzenia na sucho, a gdy zaabsorbuje wodę – temperatura wrzenia na mokro.

Departament Transportu określa klasy: DOT 3, DOT 4 lub DOT 5.

Korek do oleju silnikowego Dot 4

Płyn hamulcowy DOT 3 posiada:

 • Temperaturę wrzenia na sucho ok. 205 stopni Celsjusza
 • Temperaturę wrzenia na mokro ok. 140 stopni Celsjusza

Płyn hamulcowy DOT 4:

 • Posiada wyższe temperatury wrzenia niż płyny hamulcowe DOT 3 zarówno na sucho jak i na mokro
 • Należy go wymieniać częściej niż płyn hamulcowy DOT 3 ze względu na szybsze wchłanianie wilgoci
 • Zalecany jest w pojazdach, które osiągają wyższe prędkości maksymalne lub służą do holowania ciężkich ładunków

Istnieją również płyny hamulcowe DOT 5 i DOT 5.1, ale są one mniej powszechne. Płyny DOT 5 powstają na bazie silikonu i nie wchłaniają wilgoci. Nie nadają się do wielu samochodów. Nie wolno mieszać płynów hamulcowych DOT 5 z płynami o innej klasie DOT.

Wymiana płynu hamulcowego: krok po kroku

Wymiana płynu hamulcowego krok po kroku

Wymiana płynu hamulcowego może być nieco trudnym procesem, więc jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, zawsze możesz zlecić wymianę płynu hamulcowego profesjonaliście.

 1. Zaparkuj samochód na płaskiej powierzchni i upewnij się, że masz swobodne miejsce do pracy. Sprawdź czy silnik jest zimny.

 2. Najlepiej podnieść samochód na podnośniku i zdejmij wszystkie cztery koła, aby ułatwić sobie dobry dostęp.

 3. Zlokalizuj główny zbiorniczek płynu hamulcowego i odkręć korek. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie go znaleźć, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu.

 4. Opróżnij zbiorniczek płynu hamulcowego ze starego płynu hamulcowego. Upewnij się, że podstawiłeś wiadro lub niepotrzebną już miskę, aby zebrać do nich stary płyn.

 5. Napełnij główny zbiorniczek płynu hamulcowego nowym płynem hamulcowym, używając płynu hamulcowego odpowiedniego dla T wojego samochodu. Zbiorniczek należy napełnić nowym płynem do linii „Full”.

 6. Następnie musisz przepłukać każdy z cylinderków zacisków hamulcowych pojedynczo dla każdego z kół. Aby to zrobić, wykorzystaj zaworki odpowietrzając cylinderki dla każdego koła, jeden po drugim i spuść stary płyn hamulcowy.

 7. Kontynuuj zlewanie starego płynu hamulcowego, aż pojawi się nowy płyn. Trzeba to zrobić z każdym ze zbiorniczków kół i zacisków hamulcowych.

 8. Podczas całego procesu należy pilnować poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku głównym i utrzymywać go na poziomie linii „full”.

 9. Po wykonaniu tych czynności dla każdego z zacisków należy dokręcić zaworki odpowietrzające.

 10. Wykonaj ostatnią kontrolę poziomu płynu hamulcowego w głównym zbiorniczku i w razie potrzeby uzupełnij płyn do linii „full”, a następnie ponownie zakręć korek.

Który płyn hamulcowy jest odpowiedni dla twojego samochodu?

Potrzebujesz płynu hamulcowego, któremu możesz zaufać, że zadba o hamulce, oraz takiego, który posiada klasę odpowiednią dla Twojego pojazdu. Znajdź odpowiedni płyn hamulcowy Mobil, abyś mógł cieszyć się bezpieczną jazdą.
 • Płyn hamulcowy Mobil Dot 5.1 na stanowisku pracy
 • Mobil Dot 4 ESP przez silnik
 • Płyn hamulcowy Dot 4 przy kole
 • Baner przedstawiający produkty Mobil ustawione na półce

  Ile oleju silnikowego potrzebuję?

  Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w dbaniu o silnik i pomaga mu pracować w optymalnych warunkach. Dowiedz się, jaka jest odpowiednia ilość oleju silnikowego do swojego pojazdu, kontroluj i utrzymuj jego odpowiedni poziom.

 • Zdjęcie płynu hamulcowego Mobil1 w garażu

  Jak wymienić płyn hamulcowy

  Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu hamulców, zapewniając bezpieczeństwo na drodze. Nasz przewodnik krok po kroku wyjasni Ci, jak wymienić płyn hamulcowy.

 • Obraz korka skrzyni biegów, lejka i bagnetu na szmatce

  Jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego

  Sprawdź poziom oleju przekładniowego w swoim samochodzie, aby zapewnić lepszą ochronę i wydłużyć żywotność skrzyni biegów. Nasz przewodnik krok po kroku pomoże Ci sprawdzić poziom i uzupełnić olej przekładniowy.

 • Osoba tankująca samochód benzyną

  Jak zużywać mniej benzyny

  Kilka prostych rad wystarczy, aby znacząco zwiększyć oszczędność paliwa. Postępuj zgodnie z naszymi kluczowymi wskazówkami, a dowiesz się jak to zrobić.

 • 2 osoby jadące w stronę słońca

  Oleje silnikowe Mobil 1™

  Nasza zaawansowana oferta syntetycznych olejów silnikowych pomaga zapewnić wyjątkową ochronę silnika przed zużyciem. Nic nie pracuje ciężej dla twojego samochodu.

  Więcej o Mobil 1™
 • Dziecko z tyłu samochodu w słońcu

  Oleje silnikowe Mobil Super™

  Mobil Super™ oferuje szereg olejów syntetycznych, semi-syntetycznych i konwencjonalnych, zapewniających różne poziomy ochrony aby spełnić wymagania związane z różnymi warunkami eksploatacji i jednocześnie sprawiając, że możesz czuć się pewnie podczas jazdy.

  Więcej o Mobil Super™