Osoba tankująca samochód benzyną

Oszczędność paliwa

Wprowadzając kilka zmian w sposobie jazdy, będziesz mógł pokonywać dłuższe dystanse, jednocześnie zużywając mniej paliwa. Przyjmując ekonomiczne podejście do jazdy, można zmniejszyć obciążenie i zużycie samochodu, poprawić bezpieczeństwo na drodze i oszczędzać na kosztach jazdy. Wszystko, co musisz zrobić, aby zużywać mniej paliwa i zacząć odnosić korzyści to zapoznać się z naszymi poniższymi wskazówkami i wcielić je w życie!

Najważniejsze wskazówki pomagające zwiększyć oszczędność paliwa

 • Osoba wciskająca gaz, aby przyspieszyć samochód

  1. Przyspieszaj równomiernie i delikatnie

  Zawsze lepiej przyspieszać powoli, niż próbować robić to szybko. Pomyśl o swoim pedale przyśpieszenia jak o kranie, im mocniej go otwierasz, tym więcej paliwa będziesz zużywał.

 • Osoba prowadząca samochód na drodze

  2. Bądź przewidujący

  Zawsze patrz do przodu, żeby wiedzieć, co czeka Cię na drodze, a przewidując zdarzenia w ruchu drogowym przed Ttobą, możesz jeździć bardziej płynnie i skuteczniej utrzymać swoją prędkość. Staraj się unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania. Utrzymanie stałej prędkości pomaga zaoszczędzić na paliwie. Rozważ wykorzystanie tempomatu, który pomoże Ci w utrzymaniu prędkości na drogach poza centrum miasta, gdzie tempo jazdy może być bardziej jednostajne.

 • Zdjęcie osoby ćwiczącej za kierownicą

  3.Bądź cierpliwy za kierownicą

  Często chcemy po prostu dostać się tam, gdzie zmierzamy i może to stanowić pokusę, abyprzyspieszyć i szybciej dojechać do celu. Jednak jazda z wyższymi prędkościami może szybko opróżnić zbiornik paliwa.

 • Ktoś wyciągał pudła z bagażnika ich samochodu

  4. Zredukuj obciążenie

  Zmniejszając ładunek przewożony samochodem, można poprawić spalanie. Wyjmując każde 25 kg ładunku, można zmniejszyć zużycie paliwa o około 1%. Istnieje wiele sposobów, aby zmniejszyć obciążenie – usuń niepotrzebny bagażnik dachowy, mocowanie na rowery lub niepotrzebne przedmioty z bagażnika.

 • Ktoś trzyma drążek zmiany biegów

  5. Naucz się korzystać z przełożeń skrzyni biegów

  Sprawne korzystanie ze skrzyni biegów może mieć duży wpływ na zużycie paliwa, jeśli Twój pojazd jest wyposażony w przekładnię ręczną. Używaj najwyższego biegu odpowiedniego dla danego ograniczenia prędkości. Wcześniej zmieniając biegi na wyższe, obniżysz obroty silnika, co z kolei sprawia, że samochód zużywa mniej benzyny. Co więcej, większość nowoczesnych samochodów poinformuje Cię, kiedy należy zmienić bieg.

 • Ktoś naciska przycisk Start/Stop i wyłącza silnik

  6. Jeśli możesz – wyłącz silnik

  Gdy parkujesz na krótko, wyłącz silnik. Bieg jałowy silnika niepotrzebnie zużywa paliwo, więc jeśli zamierzasz zatrzymać się na ponad 60 sekund, po prostu wyłącz go. A jeśli silnik Twojego samochodu jest wyposażony w system start-stop, upewnij się, że jest włączony, co również pomoże Ci poprawić spalanie.

 • Ktoś jedzie samochodem z półotwartym oknem

  7. Schładzaj się w odpowiedni sposób

  Zastanów się, zanim włączysz klimatyzację. Silnik napędza klimatyzację, pobierając dodatkowe paliwo. Najczęściej, jeśli jedziesz z prędkością niższą niż 72 km/h, możesz opuścić szyby, zamiast korzystać z klimatyzacji, a samochód zużyje mniej paliwa. Jednak przy szybszej jeździe bardziej ekonomiczne jest użycie klimatyzacji, ze względu na zwiększone opory powietrza przy otwartych oknach.

 • Osoba jadąca zgodnie ze swoją aplikacją nawigacyjną

   8. Prowadź inteligentnie

  Długość podróży to jeden z bardziej istotnych czynników oddziałujących na spalanie. Istnieje wiele sposobów na bardziej inteligentny styl jazdy. Możesz zaplanować podróż, aby uniknąć jazdy w godzinach szczytu; śledźić informacje o ruchu drogowym, aby omijać wypadki lub prace drogowe; wyszukać trasy, na których natkniesz się na mniejszą liczbę sygnalizacji świetlnych i przejść dla pieszych. Wszystko to może pomóc ograniczyć częste zatrzymywania i ruszania, co zwiększa oszczędność paliwa.

 • Osoba pompująca opony w swoim samochodzie

  9. Napompuj odpowiednio opony

  Twardość opon może odgrywać dużą rolę w spalaniu Twojego samochodu. Zarówno niedopompowane, jak i nadmiernie napompowane opony mogą mieć negatywny wpływ i spowodować, że Twój samochód będzie musiał pracować ciężej, zużywając więcej paliwa. Celuj w złoty środek dla opon – napompuj je tak, jak trzeba. Weź pod uwagę, że ładunek, liczba pasażerów lub bagaży może również oznaczać konieczność dalszego napompowywania lub spuszczenia powietrza z opon – należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu w celu sprawdzenia zalecanych ciśnień. Zawsze sprawdzaj swoje opony przed długą podróżą.

10. Miej oko na to, co jest w środku

Drobne prace konserwacyjne pod maską dają długofalowe efekty. Istnieje kilka regularnych kontroli konserwacyjnych, które można przeprowadzić, aby móc poprawić wydajność samochodu. Poświęć kilka minut na te szybkie kontrole, upewniając się, że wszystkie elementy pojazdu mają wszystko, czego potrzebują do pracy i są w najlepszym stanie. Dzięki temu zmniejszysz zużycie paliwa. Wspomniane regularne kontrole konserwacyjne obejmują:

Technik mocujący części pod maską samochodu
 • Obraz wycierania oleju silnikowego z bagnetu na szmatkę

  Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego

  Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego to szybka i prosta czynność, która w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, który krok po kroku pomoże Ci przeprowadzić kontrolę poziomu oleju silnikowego.

 • Baner przedstawiający produkty Mobil ustawione na półce

  Ile oleju silnikowego potrzebuję?

  Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w dbaniu o silnik i pomaga mu pracować w optymalnych warunkach. Dowiedz się, jaka jest odpowiednia ilość oleju silnikowego do swojego pojazdu, kontroluj i utrzymuj jego odpowiedni poziom.

 • Samochód napełniany olejem Mobil

  Jak wymienić olej

  Regularne wymiany oleju zapewniają optymalną pracę silnika, pomagając w osiągnięciu maksymalnej mocy i zmniejszenia spalania. Skorzystaj z naszego poradnika krok po kroku, aby wymienić olej silnikowy w domowych warunkach.

 • Zdjęcie płynu hamulcowego Mobil1 w garażu

  Jak wymienić płyn hamulcowy

  Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu hamulców, zapewniając bezpieczeństwo na drodze. Nasz przewodnik krok po kroku wyjasni Ci, jak wymienić płyn hamulcowy.

 • 2 osoby jadące w stronę słońca

  Oleje silnikowe Mobil 1™

  Nasza zaawansowana oferta syntetycznych olejów silnikowych pomaga zapewnić wyjątkową ochronę silnika przed zużyciem. Nic nie pracuje ciężej dla twojego samochodu.

  Więcej o Mobil 1™
 • Dziecko z tyłu samochodu w słońcu

  Oleje silnikowe Mobil Super™

  Mobil Super™ oferuje szereg olejów syntetycznych, semi-syntetycznych i konwencjonalnych, zapewniających różne poziomy ochrony aby spełnić wymagania związane z różnymi warunkami eksploatacji i jednocześnie sprawiając, że możesz czuć się pewnie podczas jazdy.

  Więcej o Mobil Super™