Samochód napełniany olejem Mobil

Jak wymienić olej silnikowy

Kiedy wsiadasz do samochodu, często bez chwili zastanowienia uruchamiasz silnik i ruszasz w drogę. Jednak to Twój olej silnikowy zapewnia płynną pracę silnika w samochodzie. Głównym zadaniem oleju silnikowego jest właściwe smarowanie wszystkich kluczowych części silnika. Jednak po pewnym czasie lub po dłuższym przebiegu, w oleju może nagromadzić się wiele zanieczyszczeń, które mają wpływ na jego osiągi i wydajność.

Olej można wymienić u specjalisty lub samodzielnie w domu, oszczędzając sporo pieniędzy związanych z kosztami wymiany oleju. Z naszego artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób wymienić olej w Twoim samochodzie.

Korek wlewu oleju silnikowego jest otwierany.

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Częstotliwość wymiany oleju zależy od marki samochodu, daty produkcji i kilometrów od ostatniej wymiany oleju. Zawsze najlepiej jest sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z podanymi wskazówkami, ponieważ jeżeli odłożysz wymianę oleju na później, może dojść do powstania osadów lub nawet uszkodzenia silnika.

Czego potrzebujesz, aby wymienić olej silnikowy?

Mobil 1 ESP 5W-30 z wiadrem lejkowym i rolką chusteczek przed samochodem

Do przeprowadzenia wymiany oleju w samochodzie będziesz potrzebować kilku rzeczy. Po pierwsze, niezbędny jest olej silnikowy odpowiedni dla Twojego samochodu. Do wyboru odpowiedniego oleju silnikowego można użyć narzędzia doboru produktów Mobil.

Potrzebny będzie również lejek, klucz nasadowy, parę starych szmat lub gazeta oraz wiadro, lub niepotrzebna miska, do której zbierzesz stary olej silnikowy.

W ramach tego procesu należy również wymienić filtr oleju silnikowego. Do tego potrzebny będzie tylko klucz do filtra oleju i wysokiej jakości filtr oleju, który jest odpowiedni dla Twojego pojazdu (zob. instrukcja obsługi pojazdu).

Wymiana oleju silnikowego w samochodzie: krok po kroku

Sciekanie oleju z samochodu do wiadra

Na samym początku należy zlać stary olej silnikowy z silnika. Można to zrobić, wykonując poniższe czynności:

 1. Uruchom samochód i pozwól mu pracować przez kilka minut, ponieważ rozgrzeje to olej silnikowy, dzięki czemu będzie on łatwy do usunięcia. Uważaj, aby nie uruchamiać samochodu na zbyt długo – nie chcesz, aby silnik i olej nagrzał się zbytnio, ponieważ może to spowodować ryzyko poparzenia.

 2. Zaparkuj samochód na płaskiej powierzchni, na której masz wystarczająco dużo miejsca do pracy, np. podjazd.

 3. Następnie, zlokalizuj miskę olejową i korek spustowy pod samochodem. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie je znaleźć, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu. Przed dotknięciem korka upustowego należy upewnić się, że silnik nie jest gorący.

 4. Jeśli nie możesz dostać się pod samochód, konieczne może być użycie podnośnika lub skorzystanie z profesjonalnego serwisu.

 5. Zabezpiecz powierzchnię pod korkiem spustowym przed ewentualnym zabrudzeniem i umieść pod nim naczynie na zużyty olej. Następnie możesz poluzować korek spustowy za pomocą odpowiedniego klucza.

 6. Powoli odkręć korek i pozwól, żeby olej wyciekł z silnika do przygotowanego naczynia.

Po usunięciu starego oleju silnikowego, a przed wlaniem nowego oleju należy wymienić filtr oleju silnikowego. Aby to zrobić, musisz:

Ręka wyciągająca filtr oleju silnikowego z silnika
 1. Zlokalizować filtr oleju w samochodzie. Jeśli to konieczne, zapoznaj się z instrukcją pojazdu.

 2. Upewnij się, że naczynie jest umieszczone pod filtrem oleju.

 3. Za pomocą klucza do filtrów oleju poluzuj filtr, a następnie odkręć go i wyjmij.

 4. Przed zainstalowaniem nowego filtra oleju należy posmarować olejem silnikowym jego uszczelkę, ponieważ ułatwia to prawidłowe dokręcenie i zapobiegnie wyciekom oleju.

 5. Zamontuj nowy filtr oleju i dokręcić go ręcznie.

Po zlaniu starego oleju silnikowego i zamontowaniu nowego filtra nadszedł czas, aby nalać nowy olej silnikowy. Tutaj będziesz musiał:

 1. Odkręcić korek wlewu oleju. Jeśli to konieczne, zapoznaj się z instrukcją pojazdu.

 2. Następnie użyj lejka i wlej odpowiedni olej silnikowy.

 3. Po nalaniu oleju zakręć korek i użyj szmatki, aby wytrzeć rozlany olej silnikowy.

 4. Uruchom silnik na minutę lub dwie, aby umożliwić nowemu olejowi silnikowemu przepływ w całym układzie smarowania silnika.

 5. Wyłącz silnik i użyj bagnetu, aby sprawdzić poziom oleju w silniku. Dzięki temu upewnisz się, że wlałeś wystarczającą ilość nowego oleju. Tutaj dowiesz się, jak sprawdzić poziom oleju silnikowego.

 6. Na koniec przelej spuszczony olej silnikowy z naczynia do plastikowej butelki i włóż stary filtr oleju do plastikowego worka. Oddaj zużyty olej na najbliższej stacji benzynowej lub PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).
Olej silnikowy wlewający się przez lejek
Osoba posiadająca telefon

Który olej silnikowy jest odpowiedni dla silnika w Twoim samochodzie?

Potrzebujesz odpowiedniego oleju silnikowego, który pomoże utrzymać Twój samochód w najlepszym stanie. Gdy silnik w Twoim samochodzie otrzymuje odpowiedni olej, daje to mu wyższe osiągi i niższe spalanie. Dlatego właśnie wybór właściwego oleju jest kluczowy dla zdrowia i wydajności silnika, a także dla przedłużenia żywotności pojazdu. Znajdź odpowiedni olej Mobil do swojego silnika.

 • Baner przedstawiający produkty Mobil ustawione na półce

  Ile oleju silnikowego potrzebuję?

  Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w dbaniu o silnik i pomaga mu pracować w optymalnych warunkach. Dowiedz się, jaka jest odpowiednia ilość oleju silnikowego do swojego pojazdu, kontroluj i utrzymuj jego odpowiedni poziom.

 • Zdjęcie płynu hamulcowego Mobil1 w garażu

  Jak wymienić płyn hamulcowy

  Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu hamulców, zapewniając bezpieczeństwo na drodze. Nasz przewodnik krok po kroku wyjasni Ci, jak wymienić płyn hamulcowy.

 • Obraz korka skrzyni biegów, lejka i bagnetu na szmatce

  Jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego

  Sprawdź poziom oleju przekładniowego w swoim samochodzie, aby zapewnić lepszą ochronę i wydłużyć żywotność skrzyni biegów. Nasz przewodnik krok po kroku pomoże Ci sprawdzić poziom i uzupełnić olej przekładniowy.

 • Osoba tankująca samochód benzyną

  Jak zużywać mniej benzyny

  Kilka prostych rad wystarczy, aby znacząco zwiększyć oszczędność paliwa. Postępuj zgodnie z naszymi kluczowymi wskazówkami, a dowiesz się jak to zrobić.

 • 2 osoby jadące w stronę słońca

  Oleje silnikowe Mobil 1™

  Nasza zaawansowana oferta syntetycznych olejów silnikowych pomaga zapewnić wyjątkową ochronę silnika przed zużyciem. Nic nie pracuje ciężej dla twojego samochodu.

  Więcej o Mobil 1™
 • Dziecko z tyłu samochodu w słońcu

  Oleje silnikowe Mobil Super™

  Mobil Super™ oferuje szereg olejów syntetycznych, semi-syntetycznych i konwencjonalnych, zapewniających różne poziomy ochrony aby spełnić wymagania związane z różnymi warunkami eksploatacji i jednocześnie sprawiając, że możesz czuć się pewnie podczas jazdy.

  Więcej o Mobil Super™