baner przedstawiający samochód napełniany płynem chłodzącym

Jak uzupełnić płyn chłodzący

Sercem Ttwojego samochodu jest silnik. Wytwarzanie energii potrzebnej do ruchu powoduje wzrost temperatury wewnątrz silnika i jeśli nie jest on prawidłowo chłodzony, istnieje ryzyko przegrzania i potencjalnego zatarcia w przypadku zetknięcia się części metalowych.

Do sprawdzenia poziomu chłodziwa i uzupełnienia go w razie potrzeby wystarczy kilka minut.

Banner showing person checking coolant

Kiedy należy sprawdzać poziom płynu chłodzącego?

Bez względu na pogodę panującą na zewnątrz, musisz pilnować poziomu chłodziwa w samochodzie, aby zapobiec przegrzaniu silnika i chronić go. Poziom chłodziwa należy sprawdzać przynajmniej dwa razy do roku. Zaleca się to zrobić przed latem i ponownie przed zimą, tak aby sprawdzić jego poziom, zanim wystąpią ekstremalne zmiany pogody.

Sprawdzanie i uzupełnianie chłodziwa: krok po kroku

Jak uzupełnić płyn chłodzący krok po kroku
 

Jeśli chcesz uzupełnić płyn do chłodnic, musisz odczekać co najmniej trzy godziny, aby pozwolić silnikowi ostygnąć i upewnić się, że po okręceniu korka chłodziwa nie wydostanie się woda pod ciśnieniem (przez co możesz się oparzyć). Następnie wykonaj poniższe czynności:

 1. Zaparkuj samochód na płaskiej nawierzchni i upewnij się, że odczekałeś co najmniej dziesięć minut od wyłączenia silnika, aby mógł ostygnąć.

 2. Podnieś maskę i zabezpiecz ją.

 3. Zlokalizuj zbiornik chłodziwa. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie się znajduje, instrukcja obsługi pojazdu powinna pomóc Ci go zlokalizować.

 4. Na boku zbiornika płynu do chłodnicy poszukaj oznaczeń poziomu minimalnego i maksymalnego.

 5. Poziom chłodziwa powinien znajdować się między tymi znakami. Jeśli jest poniżej lub w pobliżu oznaczenia minimalnego, należy go uzupełnić.

 6. Aby uzupełnić płyn chłodzący, musisz najpierw wiedzieć, czy używasz płynu chłodzącego w czystej postaci, czy trzeba go rozcieńczyć wodą destylowaną. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi płynów chłodzących Mobil.

 7. Powoli odkręć korek zbiornika płynu chłodzącego, aby uwolnić ciśnienie, utrzymując niewielką odległość (pamiętaj, żeby silnik nie był uruchamiany przez co najmniej trzy godziny przed wykonaniem tej operacji).

 8. Używając lejka, powoli wlej odpowiedni płyn chłodzący do zbiornika, aż do linii napełniania na zimno. Dzięki lejkowi unikniesz rozlania płynu na swoje ręce lub na ziemię.

 9. Załóż korek z powrotem na zbiornik płynu chłodzącego, a następnie go zakręć aż do zatrzaśnięcia. Potem zamknij maskę.
 • Samochód napełniany olejem Mobil

  Jak wymienić olej

  Regularne wymiany oleju zapewniają optymalną pracę silnika, pomagając w osiągnięciu maksymalnej mocy i zmniejszenia spalania. Skorzystaj z naszego poradnika krok po kroku, aby wymienić olej silnikowy w domowych warunkach.

 • Zdjęcie płynu hamulcowego Mobil1 w garażu

  Jak wymienić płyn hamulcowy

  Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu hamulców, zapewniając bezpieczeństwo na drodze. Nasz przewodnik krok po kroku wyjasni Ci, jak wymienić płyn hamulcowy.

 • Obraz korka skrzyni biegów, lejka i bagnetu na szmatce

  Jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego

  Sprawdź poziom oleju przekładniowego w swoim samochodzie, aby zapewnić lepszą ochronę i wydłużyć żywotność skrzyni biegów. Nasz przewodnik krok po kroku pomoże Ci sprawdzić poziom i uzupełnić olej przekładniowy.

 • Osoba tankująca samochód benzyną

  Jak zużywać mniej benzyny

  Kilka prostych rad wystarczy, aby znacząco zwiększyć oszczędność paliwa. Postępuj zgodnie z naszymi kluczowymi wskazówkami, a dowiesz się jak to zrobić.

 • 2 osoby jadące w stronę słońca

  Oleje silnikowe Mobil 1™

  Nasza zaawansowana oferta syntetycznych olejów silnikowych pomaga zapewnić wyjątkową ochronę silnika przed zużyciem. Nic nie pracuje ciężej dla twojego samochodu.

  Więcej o Mobil 1™
 • Dziecko z tyłu samochodu w słońcu

  Oleje silnikowe Mobil Super™

  Mobil Super™ oferuje szereg olejów syntetycznych, semi-syntetycznych i konwencjonalnych, zapewniających różne poziomy ochrony aby spełnić wymagania związane z różnymi warunkami eksploatacji i jednocześnie sprawiając, że możesz czuć się pewnie podczas jazdy.

  Więcej o Mobil Super™