Przed długim wyjazdem wakacyjnym nie można zapomnieć o konserwacji samochodu.
Jeżeli nie zabierzesz ze sobą dodatkowego opakowania oleju silnikowego, pamiętaj, jaki rodzaj oleju jest użyty w Twoim samochodzie.
Z wyprzedzeniem zaplanuj trasę, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak korki uliczne, roboty drogowe i objazdy.
Dbałość o stan samochodu jest szczególnie ważna − obok zwyczajowych przygotowań do podróży − jeżeli wyjeżdżasz za granicę.
„Kierowcy zazwyczaj lepiej przygotowują się do jazdy zimą niż latem, choć także wtedy zalecana jest regularna konserwacja i wymiana oleju w samochodzie, zwłaszcza w przypadku dłuższych, wakacyjnych wyjazdów” − mówi Krister Kronqvist, doradca techniczny ExxonMobil z Finlandii.
„Zimą zanieczyszczenia często przenikają do oleju silnikowego, co obniża jego właściwości smarne. Może to narażać silnik samochodu na niepotrzebne obciążenia. W razie konieczności należy wymienić olej”.
„Warto także wiedzieć, jaki olej silnikowy jest zalecany do naszego samochodu, na wypadek gdy zapomnimy zabrać ze sobą olej na wymianę. W przeciwnym razie trudno będzie znaleźć pomoc w doborze odpowiedniego produktu w trasie”.
Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem
Rozsądnie jest z wyprzedzeniem przygotować podróż i zaplanować jej przebieg, szczególnie w Europie.
Henkka Castrén z fińskiego klubu 2CV dzieli się wskazówkami dla osób, które planują podróżować po Europie samochodem. Jako doświadczony kierowca, Castrén odbył ponad 30 podróży samochodem po Europie, podczas których odwiedził łącznie 24 europejskie kraje.
„Zawsze sprawdzam, czy filtr oleju w moim samochodzie wymaga wymiany, oraz zabieram ze sobą zapasowe opakowanie oleju syntetycznego” − mówi Castrén.
„Przed każdą długą podróżą przygotowuję harmonogram w specjalnej aplikacji, obliczając odległość pomiędzy postojami i ilość czasu, jaki przewiduję spędzić w poszczególnych miejscach”.
„Przykładowo w Niemczech znajduje się wiele autostrad, ale jeżeli przytrafią się korki, można utknąć w nich na długie godziny. Dlatego warto słuchać informacji o natężeniu ruchu oraz szacowanym czasie jazdy w lokalnym radiu. Ważne jest także, aby zawsze mieć przy sobie zestaw ratunkowy” − radzi Castrén.
Uwzględnianie natężenia ruchu drogowego jest kluczem do ekonomicznej jazdy. Unikanie nagłego hamowania, niepotrzebnego przyspieszania oraz jazdy na biegu jałowym pozwala ograniczyć koszty paliwa oraz podróżować komfortowo. Powstrzymując się od prowadzenia w godzinach szczytu i zachowując stałą prędkość jazdy, utrzymasz koszty podróży na rozsądnym poziomie.
Nawet nieznaczna zmiana w zużyciu paliwa może zwiększyć koszty wakacyjnego wyjazdu. Kluczem do ekonomicznego podróżowania jest planowanie wyprawy z wyprzedzeniem.
Lista kontrolna ExxonMobil i fińskiego klubu 2CV:
Sprawdź poziom oleju w silniku. Uzupełnij zbiornik lub wymień cały olej.
Sprawdź, czy konieczna jest wymiana filtra oleju.
Upewnij się, że układ chłodzenia zawiera wystarczającą ilość płynu chłodzącego na gorące, letnie dni.
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zapasowe opakowanie oleju.
Sprawdź stan wycieraczek. Wymień je, jeśli są zużyte. Napełnij zbiornik na płyn do spryskiwaczy.
Sprawdź typ opon, ciśnienie w oponach i ich wyważenie, zwłaszcza jeżeli samochód będzie bardzo obciążony. Upewnij się, że ciężki ładunek nie ma wpływu na oświetlenie samochodu.
Zaplanuj podróż z dużym wyprzedzeniem, upewniając się, że po drodze znajduje się wystarczająca liczba stacji benzynowych i obsługowych.
W miarę możliwości zaplanuj trasę na podstawie mapy lub nawigacji satelitarnej.
Jeżeli Twój samochód nie jest już najnowszy, warto także mieć ze sobą skrzynkę z narzędziami.
-
Jazda zimą
Wysoka temperatura upalnego lata czy mróz zimą poddają koła i silnik samochodu ciężkiej próbie, a przecież te elementy nieustannie muszą pracować płynnie, wydajnie i niezawodnie.
Dowiedz się więcej -
Jazda latem
Wysoka temperatura upalnego lata czy mróz zimą poddają koła i silnik samochodu ciężkiej próbie, a przecież te elementy nieustannie muszą pracować płynnie, wydajnie i niezawodnie.
Dowiedz się więcej