oil poured in orange tube

Przewodnik po samochodowych olejach silnikowych

Regularne sprawdzanie poziomu oleju jest ważne i pozwala zapobiec przyspieszonemu zużyciu silnika.

Wraz z upływem czasu parametry oleju silnikowego ulegają pogorszeniu. Gdy to następuje, traci on skuteczność i nie w pełni chroni silnik. Oprócz smarowania części silnika, zadaniem oleju jest uporanie się z niewielkimi ilościami wody, która tworzy się podczas ogrzewania i chłodzenia się silnika oraz zbieranie pyłu i kurzu dostających się do silnika przez system wtrysku powietrza. Ponadto olej neutralizuje kwasy powstające w wyniku reakcji wody z innymi zanieczyszczeniami.

Podczas eksploatacji samochodu następuje stały wzrost poziomu zanieczyszczenia oleju silnikowego. Filtr oleju oczyszcza olej z cząsteczek zanieczyszczeń. Mimo to po pewnym czasie olej zaczyna ulegać degradacji (utlenienie i gęstnienie). Wówczas olej nie jest w stanie optymalnie spełniać swojej roli i konieczna jest jego wymiana.

Olej należy wymienić zanim osiągnięty poziom zanieczyszczenia zacznie grozić uszkodzeniem silnika. Ponieważ określenie poziomu zanieczyszczenia oleju może być bardzo trudne, producenci pojazdów podają zalecaną częstotliwość wymiany oleju. Zalecenia te są zależne od roku produkcji, marki oraz modelu samochodu.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie poziomu oleju co tydzień – zgodnie z zaleceniami większości producentów samochodów. Jeśli poziom oleju spada od oznaczenia najwyższego do najniższego poziomu po przejechaniu mniej niż 1600 km, należy przeprowadzić kontrolę silnika. Zużycie oleju zależy od modelu pojazdu oraz od stylu jazdy.

Należy przygotować:

  • Czystą ścierkę lub szmatę
  • Opakowanie oleju silnikowego (należy sprawdź, który olej jest właściwy dla Twojego samochodu)
  • Lejek

Krok 1 – Zaparkować pojazd na równej powierzchni Zaparkować samochód na równej powierzchni, wyłączyć silnik i odczekać 3–4 minuty, aż olej spłynie do miski olejowej.

Krok 2 – Wyczyścić bagnet Należy upewnić się, że silnik ostygł. Wyjąć wskaźnik poziomu oleju (bagnet) i wytrzeć go szmatką, a następnie umieścić go z powrotem na miejsce.

Krok 3 – Sprawdzić poziom oleju Wyjąć ponownie bagnet i sprawdzić poziom oleju. Prawidłowe wskazanie poziomu oleju powinno znajdować się pomiędzy znacznikiem poziomu maksymalnego i minimalnego. Jeśli znajduje się bliżej poziomu minimalnego, należy dolać oleju.

Krok 4 – Uzupełnić poziom oleju Jeśli wymagane jest dolanie oleju, należy włożyć bagnet z powrotem i zdjąć pokrywę wlewu oleju. Wlać powoli niewielką ilość oleju (najlepiej korzystając z lejka). Odczekać 60 sekund, aby ustabilizował się poziom oleju, a następnie ponownie powtórzyć wcześniej opisane czynności sprawdzania poziomu oleju. W razie potrzeby wlać więcej oleju i zamknąć korek wlewu.

Sprawdzanie poziomu oleju i jego uzupełnianie w wyraźny sposób pomaga uchronić silnik przed uszkodzeniem i nadmiernym zużyciem. Jednak najważniejszą rzeczą, którą można zrobić w celu zapewnienia najlepszego możliwego stanu silnika samochodu, jest wymiana oleju silnikowego i filtra w samochodzie.

Nasza instrukcja przedstawi jak to zrobić krok po kroku.

Lepkość jest miarą oporu przepływu cieczy. Im olej jest gęstszy (wysoki wskaźnik lepkość), tym wolniej przepływa. Większość dostępnych obecnie olejów to oleje „uniwersalne”, co oznacza, że mają one charakterystykę dwóch klas lepkości (tj. 10W-40 itp.). W przypadku oznaczenia 10W-40 wartość 10W (W – zima / winter) po prostu oznacza, że olej musi odznaczać się określoną maksymalną lepkością lub przepływem w niskiej temperaturze. Im wartość „W” jest niższa, tym lepiej olej sprawdza się w niskiej temperaturze.

Wartość 40 w oznaczeniu 10W-40 po prostu oznacza, że olej spełnia określone parametry lepkości w temperaturze 100°C. Jest to stała wartość graniczna i wszystkie oleje z oznaczeniem kończącym się wartością 40 muszą spełniać te limity. Czyli im niższa wartość, tym olej jest rzadszy: na przykład olej o wartości 30 jest rzadszy od oleju o wartości 40 w temperaturze 100°C.

Kontrolka oleju może zaświecić się z wielu różnych powodów. Z reguły powodem jest niski poziom oleju, ale również może to być awaria pompy oleju, czy awaria czujnika ciśnienia oleju lub zablokowanie układu olejowego.

Jeśli kontrolka zaświeci podczas jazdy, należy jak najszybciej bezpiecznie zjechać z drogi i wyłączyć silnik. Dalsza eksploatacja silnika przy niskim ciśnieniu oleju może spowodować jego poważne uszkodzenie.

  • Hand pouring oil

    Jak wymienić olej i filtr oleju

    Częste wymiany oleju i filtra mają zasadnicze znaczenie dla wydłużenia żywotności samochodu i podniesienia jego osiągów.

    Dowiedz się więcej
  • road-summer-winter

    Rady na temat pielęgnacji samochodu i jazdy

    Wysoka temperatura podczas upalnego lata oraz ujemne temperatury i lód w czasie zimy poddają koła i silnik samochodu ciężkiej próbie, a przecież te elementy nieustannie muszą pracować płynnie, wydajnie i niezawodnie.

    Dowiedz się więcej
  • Cogs

    Najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji samochodu

    Dowiedz się, jak używać produktów Mobil™, aby dbać o swój pojazd, utrzymywać czystość i niezawodne działanie silnika.

    Dowiedz się więcej
  • gear-xray

    Mobil™ Oleje Silnikowe

    Wyszukaj we wszystkich olejach silnikowych Mobil.

    Dowiedz się więcej
  • Happy man in the car

    Mobil™ samochodowe oleje silnikowe

    Mobil™ zapewnia szeroki asortyment samochodowych olejów silnikowych. Poznaj nasz cały asortyment.

    Dowiedz się więcej
  • Car machinery pipes yellow handle

    Jak dbać o samochód — porady

    Uzupełnij olej w silniku olejem Mobil 1™: Dlaczego? Kiedy? Jak?

    Dowiedz się więcej