W okresie zimowym zawsze miej przy sobie butelkę oleju silnikowego
Gdy zbliżają się święta, wielu kierowców wybiera się w dalsze niż zwykle podróże. Przed dłuższą podróżą zawsze warto przeprowadzić podstawowe czynności obsługowe, takie jak kontrola poziomu oleju silnikowego i płynu do spryskiwaczy. W regionach o szczególnie chłodnym klimacie zalecane jest stosowanie w samochodzie oleju syntetycznego. Syntetyczny olej zachowuje efektywność działania nawet w niskich temperaturach.
Pomimo niesprzyjającej aury, jaką często niesie ze sobą zima, wiele rodzin decyduje się na wyjazdy daleko od domu. Ważne jest, aby przed taką podróżą odpowiednio przygotować pojazd, czyli sprawdzić poziom oleju silnikowego i płynu do spryskiwaczy.
Zimowe warunki często wiążą się także ze słabą widocznością. Stan zużytych wycieraczek będzie się dodatkowo pogarszać − tym szybciej, jeśli używane będą w szczególnie niekorzystnej pogodzie.
Kontrola ciśnienia w oponach
Wielu kierowców zapomina o monitorowaniu ciśnienia w oponach. Jest to szczególnie ważne przed długą podróżą w chłodnych warunkach pogodowych.
Ciśnienie w oponach powinno być nieco wyższe w przypadku niskich temperatur. Prawidłowe ciśnienie w oponach ogranicza zużycie paliwa i zapewnia lepszą przyczepność, podczas gdy niskie ciśnienie w oponach jest niebezpieczne i stwarza ryzyko utraty panowania nad pojazdem.
Informacje na temat zalecanego przez producenta ciśnienia w oponach danego modelu można znaleźć w instrukcji samochodu lub uzyskać od sprzedawcy opon.
Unikaj rozruchu na zimno
Zimny rozruch w chłodnych warunkach pogodowych stanowi obciążenie dla silnika samochodu. Dobrym nawykiem jest rozgrzewanie silnika zarówno przed krótką, jak i długą podróżą. Zimą dobrze jest więc jak najczęściej uruchamiać silnik, aby zapobiec jego zbytniemu wychłodzeniu.
Podczas pierwszych kilometrów podróży rozgrzany samochód zużywa znacznie mniej paliwa niż wówczas, gdy jego silnik jest zimny. Dopuszczając do zbyt częstego wychłodzenia silnika podczas długiej podróży i nie zapewniając sobie miejsca na utrzymanie wyższej temperatury pojazdu (także w miejscu przeznaczenia), ryzykujemy znacznie wyższe koszty podróży.
-
Jazda latem
Wysoka temperatura upalnego lata czy mróz zimą poddają koła i silnik samochodu ciężkiej próbie, a przecież te elementy nieustannie muszą pracować płynnie, wydajnie i niezawodnie.
Dowiedz się więcej -
Jazda w Europie
Jazda samochodem w Europie to świetna opcja na regularne wakacje. Możesz zaplanować przyjemną podróż, jeśli planujesz trasę z wyprzedzeniem.
Dowiedz się więcej