Pouring oil

Co to są syntetyczne środki smarne?

W skład syntetycznych środków smarnych wchodzą głębokorafinowane oleje bazowe, które zawierają bardziej jednorodne cząsteczki niż te wykorzystywane w konwencjonalnych olejach mineralnych. Syntetyczne oleje zostały opracowane tak, aby zapewnić lepszą ochronę przed zużyciem i stabilność w wysokich temperaturach co pozwalają zachować optymalną wydajność silnika przez lata.

Występują dwa rodzaje olejów syntetycznych: oleje w pełni syntetyczne i oleje semisyntetyczne. Oto, na czym polega różnica.

Olej semisyntetyczny to mieszanka mineralnych olejów silnikowych i syntetycznych baz olejowych. Wyobraź sobie filiżankę napełnioną w połowie kawą bezkofeinową i w połowie klasyczną kawą. Dzięki dodatkowi syntetycznych baz olejowych uzyskujemy lepsze parametry i wyższy poziom ochrony niż w przypadku stosowania samego mineralnego oleju.

W pełni syntetyczny olej nie zawiera olejów mineralnych. W jego skład wchodzą syntetyczna baza olejowa oraz pakiet dodatków uszlachetniających, które poprawiają właściwości oleju i oferują doskonałą ochronę silnika. Ta mieszanina doskonałej jakości olejów bazowych i dodatków uszlachetniających pomaga zabezpieczyć silnik przed zużyciem, utrzymać elementy silnika w czystości, zapewnia swobodny przepływ, odpowiednią lepkość, ochronę przed korozją i mniejsze tarcie.

Syntetyczny olej silnikowy o niskiej lepkości szybciej zaczyna działać, dzięki czemu łatwiej dociera do poszczególnych wymagających smarowania części silnika, obniżając poziom tarcia w porównaniu do konwencjonalnego oleju mineralnego. Silnki, w których stosowane są oleje syntetyczne wykazują większą moc, mniejsze zużycia paliwa w porównaniu do silników, w którym zastosowano olej mineralny. Dlatego zastosowanie oleju syntetycznego sprawie, że silnik pracuje lepiej i wydajniej.

 • gear-xray

  Mobil™ Oleje Silnikowe

  Wyszukaj we wszystkich olejach silnikowych Mobil.

 • Oil bubbles

  Czym jest syntetyczny środek smarny?

  Oleje silnikowe nie powstają w identyczny sposób. Zapewne już wiesz, że oleje syntetyczne przewyższają oleje mineralne, ale prawdopodobnie nie znasz różnicy między olejami w pełni syntetycznymi a syntetycznymi, czy posiadającymi domieszkę olejów syntetycznych. Jeśli nie znasz, usiądź wygodnie i przeczytaj.

 • fpo placeholder

  Syntetyczny vs. konwencjonalny

  Silnik twojego pojazdu to skomplikowane urządzenie z setkami ruchomych części, które pracują w szerokim zakresie temperatur i są poddawane oddziaływaniu innych czynników wywołujących naprężenia.

 • woman-reading

  Mity o produktach syntetycznych?

  Poznaj prawdę na temat najczęściej powtarzanych mitów dotyczących syntetycznych olejów samochodowych.

  Dowiedz się więcej
 • Fuel Meter

  Oszczędzaj paliwo

  Koszty paliwa stanowią istotną część wydatków ponoszonych przez operatorów flot pojazdów. Syntetyczne oleje silnikowe Mobil Delvac, używane samodzielnie lub w połączeniu z syntetycznymi smarami oraz olejami przekładniowymi, są w stanie zmniejszyć spalanie w porównaniu z konwencjonalnymi mineralnymi środkami smarnymi.

  Dowiedz się więcej